O nas

Historia powstania Zrzeszenia od ruiny do świetnie prosperującego przedsiębiorstwa

Polubicze to wieś leżąca na wschodzie Polski w województwie lubelskim. Jest to największa wieś w gminie Wisznice. Jest to wieś rolnicza. Gospodarstwa rolne w Polubiczach w zdecydowanej większości specjalizują się w uprawie warzyw (pomidor, papryka, kapusta), a także w uprawach sadowniczych (sady jabłoniowe, wiśniowe, porzeczka czarna, aronia). Z inicjatywy kilku producentów z

Polubicz w 1996 roku powstała Firma Sad-Pol. Za siedzibę obrano starą bazę upadłej Spółdzielni ogrodniczej, zainteresowanie założeniem grupy producentów było duże, w wyniku czego grupa licząca w 1998 roku 26 producentów zakupiła teren tejże spółdzielni wraz z budynkami magazynowymi, wiatą oraz wagą samochodową. Chęć zaistnienia na rynku regionalnym spowodowała, że wykupiono udziały boksu handlowego na nowo powstałej giełdzie rolno-ogrodniczej w Elizówce. Zainwestowano także w udziały "Oerlemansfoods" Siemiatycze.

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe możliwości dla grup producenckich przynoszące duże korzyści ze wspólnej sprzedaży. Sporządzono stosowny plan dochodzenia do uznania obejmujący pięć lat referencyjnych począwszy od 2004 do 2009 roku. Po zaopiniowaniu przez wojewodę lubelskiego wydano decyzję o wstępnym uznaniu w kwietniu 2004 roku. 1 maja Polska weszła do Unii Europejskiej, co całkowicie zmieniło prawa na jakich działalność zrzeszenia została wcześniej wstępnie uznana. Kolejna decyzja wstępnego uznania już na prawach unijnych została wydana 1 maja 2004 roku

W 2007 roku oddano od użytku pomieszczenia biurowe. Wybudowano także nowoczesną halę w której znajduje się nowoczesna linia do sortowania i pakowania owoców i warzyw. Budynek ten posiada także 2 komory chłodnicze, służące do przechowania gotowych towarów czekających na transport.

Lata 2008-2009 to okres pod znakiem rozbudowy i rozwoju Zrzeszenia. Dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej powstała baza przechowalniczo-logistyczna. Wybudowano kompleks magazynowo-przechowalniczy posiadający 24 komory z tzw. kontrolowaną atmosferą, mogące pomieścić ponad 5 tyś. ton owoców i warzyw. Ponad to utwardzono plac manewrowy, zmodernizowano wagę samochodową i magazyn opakowań. Zmodernizowano park maszynowy. Zakupiono środki transportu. Zrzeszenie zaopatrzyło się w sklejarkę do opakowań z tektury falistej.

Obecnie Sad-Pol zrzesza producentów z kilku gmin: Wisznice, Jabłoń, Milanów, Rossosz. Dzięki swoim staraniom i wysiłkom firma nawiązała bezpośrednie kontakty handlowe na rynkach zagranicznych. Zrzeszenie zawarło także wieloletnie intratne umowy kontraktacyjne z zakładami przetwórczymi w całej Polsce.

 

SAD-POL w mediach:

  1. Minister otworzył przechowalnię owoców i warzyw - Dziennik Wschodni.

  2. Otwarcie przechowalni w Polubiczach -Moje Miasto, Moja Gmina .

  3. Wspólne działanie zaowocowało wyróżnieniem - Wspólnota.

  4. Konkurs "Sposób na sukces" rozstrzygnięty - Portal Bankowość Spółdzielczej.

  5. Odnieśli sukces - Echo Katolickie.

  6. Wykorzystali szansę na rozwój - Dziennik Wschodni.

  7. Owocowo-warzywny sposób na sukces - Lubelskie, smakuj życie

  8. Konkurs "Sposób na sukces" rozstrzygnięty - Federacja Banków Spółdzielczych.

 

 Stefa biznesu